مروری بر قوانین بیمه (قسمت اول)
مروری بر قوانین بیمه (قسمت اول)
۲۱ مرداد ۱۳۹۶
انواع بیمه باربری
انواع بیمه باربری
۴ شهریور ۱۳۹۶
نمایش همه

اصطلاحات رایج در بیمه

اصطلاحات رایج در بیمه

زمانی که شما به شرکت بیمه مراجعه می کنید و قصد دارید یک قرارداد منعقد نمایید، باید قبل از هر چیز قرارداد بیمه را مطالعه نماید ولی در زمان خواندن، با اصطلاحاتی روبرو می شوید که به دلیل عدم آشنایی با آن ها، متوجه مفهوم قرارداد نمی شوید. لذا قبل از هر چیز شما به عنوان استفاده کننده از بیمه باید با ادبیات و اصطلاحات آن آشنا شوید.

–         بیمه گر

بیمه گر در واقع همان شرکت بیمه است که شما با آن قراداد می بندید. بیمه گر باید در زمان بروز خسارت به فرد بیمه شونده، بر تعهدات خود عمل نموده و خسارات را جبران نماید. مشخصات شرکت بیمه در قرارداد لحاظ می گردد.

–         بیمه گذار

شخصی که قصد استفاده از بیمه دارد را بیمه گذار می گویند که باید در ازای بیمه، مبلغی را در بازه زمانی تعیین شده به عنوان حق بیمه پرداخت نماید و مشخصات بیمه گذار هم در قرارداد لحاظ می شود.

–         بیمه شده

فردی که اسم او در بیمه نامه قید می شود که قرار از مزایای بیمه استفاده نماید را بیمه شده می گویند. برای مثل زمانی که پدری فرزند خود را بیمه می کند، پدر در نقش بیمه گذار و فرزند در نقش بیمه شونده است.

–         حق بیمه

مبلغی که در قرارداد قید می شود که در بازه زمانی معین توسط بیمه گذار به بیمه گر برای تعهدات آن پرداخت شود.

–         ذی نفع

ذی نفع به افراد یا به فردی گفته می شود که منافع بیمه به او می رسد و بیمه نامه به نفع وی منعقد می گردد.

–         سرمایه یا غرامت بیمه

زمانی که فردی دچار خسارت می شود بیمه باید به جبران این سارت، مبلغی را به بیمه شونده پرداخت نماید. خساراتی که بیمه جبران می کند در بیمه نامه قید می شود.

–         حادثه

حادثه به هر اتفاقی گفته می شود که صورت غیر ارادی و بدون دخالت بیمه شونده رخ می دهد که بیمه گر خساراتی را جبران می کند که در اثر این حادثه ها رخ داده باشد.

–         مدت بیمه نامه

مدت زمانی که در قرارداد بیمه تعیین می شود که اعتبار بیمه تا آن زمان باشد برای مثال زمانی که شما در بیمه نامه قید می کنید که بیمه نامه یکساله باشد، یعنی مدت اعتبار آن یکسال است و پس از آن، بیمه نامه لغو می گردد مگر این که بیمه گذار آن را تمدید کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − شش =

Free WordPress Themes, Free Android Games

تخفیف ثالث